İçeriğe geç
Anasayfa » CEO Office Ne İş Yapar

CEO Office Ne İş Yapar

CEO Office Associate, CEO Office Analyst, CEO’s Team Member…

Çeşitli pozisyon tanımlarıyla karşılaştığımız CEO Office ekip rollerinin, son dönemde birçok yeni nesil şirkette konumlandırıldığını görüyoruz. Nitekim bu roller, büyük şirketlerde de yer almaya başladı. Son dönemde sıklıkla görmeye başladığımız bu rollerin, ne iş yaptıkları konusu ise oldukça merak uyandıyor.

Gelin popüler ekiplerden biri olan CEO Office’in görevlerine daha detaylı bakalım…

Görsel: Unsplash

CEO Office Nedir ve Ne İş Yapar

CEO Office, bir şirkette yapısal manada direkt CEO’ya bağlı olarak kurulan ve görevleri CEO’nun çalışmalarına destek olması amacıyla tasarlanmış bir ekiptir.

CEO Office ekibindeki roller, üç temel göreve göre şekillenir. Ekip, CEO’nun görevlendirdiği çalışmalara yönelik olarak araştırmacı, danışman veya temsilci görevlerini üstlenebilir. Bu görevlerin kapsamı, CEO ve şirket vizyonu çerçevesindeki hedeflerle tanımlanır.

Ekip, CEO’nun talep ettiği stratejik çalışmaları hazırlar ve raporlamaları yapar. Aynı zamanda üst yönetimden talep edilen çalışmaları da yürütebilir ve böylelikle üst yönetime raporlama çalışmaları yapar veya iletişim desteği sağlar. Bu noktada şirket yönetiminin beklentilerine ve hedeflerine uygun nitelikli çalışmalar hazırlamak oldukça önemlidir.

CEO ve üst yönetim ile yüksek düzeyde iş etkisi elde edilmesi adına iş birliği yapan CEO Office ekibi; sektör ve ekosistemdeki gelişmelerin takip edilmesi, araştırma ve analiz çalışmalarının yapılması ve çıktıların üst yönetime raporlanmasında etkin rol alır. Ekibin iş stratejisinin geliştirilmesinde araştırma, gözlem ve yineleme yoluyla da yer alması beklenir.

CEO Office ekibi, şirketin vizyonu çerçevesinde belirlenmiş projelerden bir kısmının koordinasyonunda yer alır. Ekip, projenin belirlenen kararlara uygun yönetildiğinden emin olur, farklı paydaşlarla iş birliği halinde iletişimini güçlü tutar ve üst yönetime raporlar. Proje yönetiminde etkileşimi yüksek ve üretken toplantılar planlamak da ekibin görevleri arasındadır.

Bu çalışmaların yanı sıra CEO Office ekibi, şirket içi ve dışında CEO’nun iletişim faaliyetlerini yürütür. İç iletişim faaliyetleri olarak; üst yönetimin diğer ekiplerle iletişiminde verimli bir zeminin kurulması ve yönetim kararlarının şirket içi iletişim akışının sağlanması adına destek verebilir. Şirketin dış işlerinde ise CEO’nun temasta bulunduğu tüm kanallarla iletişim faaliyetlerini ve organizasyon çalışmalarını yürütür. Nitekim, CEO’nun görevlendirmesiyle bazı noktalarda temsilci rolü de üstlenebilir.

CEO Office Ekibinde Yer Almak İçin Hangi Yetkinliklere Sahip Olmalısınız

Bu konu elbette bir şirketin vizyon, misyon ve stratejileri ile CEO ve üst yönetimin ihtiyaçları nezdinde değişiklik gösterebilir. Şirketler, ekip kurmada farklı yaklaşımlara sahiptir ve liderler takımlarını güçlendirirken yönetim yaklaşımını zenginleştirebilen, hem çalışma tarzlarına uygun hem de farklı dinamikleri şekillendiren aday yetkinliklerini öne çıkarabilir.

Özellikle şirket büyüklüğü ve stratejik çalışma alanlarına göre CEO Office ekibi içinde şekillenen birçok mikro ekip oluşturulabilir. Bu mikro ekipler; genelde stratejik ortaklıklar, özel projeler, veriler ve iletişim alanında özelleştirilebilir.

CEO Office ilanlarında aşağıdaki gibi yaygın dört temel yetkinlik ve iş tanımları ile karşılaşabilirsiniz:

  • Müzakerelerde, ilişki kurmada ve bu ilişkileri dengeli sürdürmede iyiyseniz, proje koordinasyonu çalışmalarında başarılı olabilirsiniz.
  • Araştırma, analiz çalışmalarına yatkın ve metodoloji bilgisine sahipseniz, iş stratejisinin geliştirilmesinde etkin rol alabilirsiniz.
  • Veri yönetimi ve veri yorumlama konusunda kendinize güveniyorsanız, bir şirketin büyük resmi görmesi ve karar vermesinde destek olabilirsiniz.
  • Eğer girişimci bir ruha sahipseniz, projeler özelinde yeni fikirleri keşfetmek ve uygulamaya koymak konusunda etki yaratabilirsiniz.

Şirket Kültürü Oluşturmada CEO Office Ekibinin Katkıları Nelerdir

Şirket kültürü nezdinde CEO Office ekibinin en belirgin yönü, üst yönetimden mikro ekiplere kadar kültür akışının doğru bir biçimde gerçekleşmesini sağlamaktır. Aynı vizyon ve misyonu benimseyen fakat aynı zamanda da farklı kaslara sahip olan birçok lider ve ekiple birlikte hareket eden CEO Office; ürün ekiplerinden satış ekibine, insan kaynaklarından iletişim ekiplerine kadar sürdürülen çalışmalarda belirli bir dengenin sağlanmasını desteklemektedir.

CEO Office Kariyer Yolunda Size Neler Kazandırabilir

Kariyerinizi inşa ederken dikey uzmanlık alanında derinleşmenin yanında birçok farklı kanalda da görev alabilir, farklı düzeylerde tecrübeler edinebilirsiniz. Bu iki farklı yöntem, tercihleriniz doğrultusunda elbette birbirinden farklı veya bütünleşmiş halde ilerleyebilir.

Eğer kariyerinizde belirli bir uzmanlık alanında derinlemesine ilerlemek yerine generalist bir bakış açısı kazanarak fikirlerinizi zenginleştirmeyi düşünürseniz; bir şirketin yönetim psikolojisini ve işin tüm dinamiklerini soluyabileceğiniz en etkili yerlerden biri “CEO Office”tir.

Özellikle bir şirketin büyüme stratejilerini öğrenirken zorlukları yönetim seviyesinde çözme yöntemlerini de gözlemleyebilirsiniz. Yatırım, satınalma, operasyonel ve yasal süreçlere dâhil olarak geniş bir perspektife erişebilir ve sahne arkasına katılma konusunda eşsiz bir fırsata sahip olabilirsiniz.

Peki Architecht CEO Office Ekibi Neler Yapıyor

Architecht, çevik yönetim metodolojisini benimseyen, iş yapmanın en etkin ve verimli yolunu bulmayı hedefleyen bir karar mekanizmasına sahip yeni nesil bir finansal teknoloji şirketi olarak her geçen gün sektördeki konumunu güçlendiriyor.

Dünyanın önde gelen organizasyon yönetimi stratejilerinin uygulandığı Architecht’te, üst yönetim ve CEO Office ekibi arasındaki ilişki tıpkı dinamik bir iş ortaklığı mantığıyla yürütülüyor. İşin iyi yapılması için her iki tarafın birbirine güvendiği bir alan yaratılıyor. Özelikle, iletişim ve zaman yönetimindeki esneklikte ve doğru yönde ilerlediğimizden emin olduğumuz düzenli kontrol noktalarında bunun iki tarafa da yansıtıldığını ifade edebilmek mümkün. Ekip, üst yönetime sağladığı stratejik destekle şirketin tüm OKR’larına ulaşmasına katkı sağlarken Architecht’te inşa ettiğimiz değeri sürekli olarak sürdürmek ve proaktif yaklaşımla gelişimi artırmak konusunda farklı bağlamlarda bütüncül bir etkiye sahip olmayı sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir