İçeriğe geç
Anasayfa » Yazılımcı Yetiştirme Kampı “Train & Work”

Yazılımcı Yetiştirme Kampı “Train & Work”

Herkese merhaba, 

Dijital dünyanın, öngörülemez bir ivmeyle büyümesi bu alanda yetişmiş insan kaynağı istihdam etme sorununu da beraberinde getiriyor. Architecht’in bu soruna getirdiği inovatif çözümlerden biri olarak hayata geçen, eğit-istihdam et programı Train & Work, 2 Ekim itibari ile ilk mezunlarını Arcihetecht’e kazandırdı. Bu yazıda benim de aranızda olmama vesile olan bu parlak fikirden, Train & Work’ten bahsedeceğim. 

Farklı mühendislik disiplinleri ve sayısal bölümlerden yeni mezunların bilgi teknolojileri dünyasına geçiş yapabildiği bu harika programı LinkedIn’de ilk gördüğümde Aralık 2022 idi. Train&Work’ün ilk defa yapılan bir program olması, yazılım tecrübesi aranmaması, yüz yüze eğitim boyunca (5 ay) maaş desteği sağlanması ve Architecht’in, Kuveyt Türk gibi köklü bir kurumun yüzde 100 iştiraki olması bu programa başvuru yapmamda etkili oldu. Başvuru sonrasında İngilizce ve Yazılım alanlarında online sınavlar yapıldı. Ocak 2023 ayında gerçekleşen online mülakat süreçleri sonucunda, nihayet 31 Ocak 2023’te eğitim sürecimiz başlamış oldu. 

Koordinasyonunu; Architecht, Kuveyt Türk, AVD Danışmanlık ve E-mektep olmak üzere 4 kurumun üstlendiği, 52 kişi olarak başladığımız; sınavlar, projeler ve teknik mülakat gibi eleme süreçleri sonunda 20 kişi olarak iş başı yaptığımız bu program ilk ayı online eğitimler olmak üzere toplam altı ay sürdü. Bu süreci sıkıştırılmış bir lisans eğitimi olarak nitelendirebilirim. Ağ Sistemleri Temelleri’ni Gökhan Akın, Veri tabanı-SQL eğitimlerini Mustafa Ağaoğlu gibi alanında uzman isimlerden aldığımız bir eğitim. Zihninizde canlandırabilmek adına sürece şöyle bir değinecek olursak; yazılım alanında literatür oluşturabilmek adına, Programlama Sistematiği, İşletim Sistemi Temelleri, Ağ Sistemleri Temelleri, Veri Yapıları ve Yazılım Geliştirmeye Giriş gibi daha teorik konular üzerinde durulan eğitimin ilk bölümü sonrası, Html’de <h1>Hello World!</h1> yazarak başlayan yazılım geliştirme sürecimiz, CSS, Bootstrap, JavaScript, C#, MSSQL ve React’ta geliştirdiğimiz temel projeler ile devam etti. Train & Work boyunca bu teorik ve pratik derslerle birlikte Katılım Bankacılığı, Temel Kurumsal İletişim, Nefesle Stres Yönetimi, Geribildirim gibi kişisel gelişim eğitimleriyle de kurumsal hayata hazırlandık. Eğitimin son ayını, Architecht’li mentorlerimiz eşliğinde BOA’da ekran geliştirerek tamamladık.  

Programın 5 aylık yüz yüze bölümünün gerçekleştiği yer KTBÜ-Kuveyt Türk Akademi ise tek kelimeyle mükemmeldi.  Kuveyt Türk Bankacılık Üssü, iş yerinden çok bir kompleks ve yaşam alanıydı. Ders aralarında yaptığımız langırt maçları, bahçedeki puflarda yaptığımız muhabbetler, In-House’daki VR gözlükleri ve yemekhanesindeki güler yüzlü çalışanları… Kuveyt Türk’ün neden hep Türkiye’nin en iyi iş verenleri listesinde olduğunu anlatıyordu.

Train & Work’e başlarken yazılım alanında hiçbir tecrübesi olmayan, yeni mezun bir uçak mühendisi iken, bugün bir junior yazılımcının yeterliliklerini karşılayabilecek seviyeye gelmemde bana yardımcı olan bu programın tüm paydaşlarına teşekkürü bir borç biliyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını geride bıraktığımız şu günlerde, Cumhuriyetin en değerli kaynağına yani insana yatırım yapan ve onları değer üreten bireyler olarak kurumsal hayata kazandıran Architecht, her geçen gün sayısını arttırdığı nitelikli çalışanları ve Çevik (Agile) yapısı sayesinde büyümeye, finansal teknoloji sektörünün lokomotifi olmaya ve yaptığı yeni anlaşmalarla müşteri portföyünü arttırmaya devam ederken; biz Train & Work 1 mezunlarına düşen ise her sprint, üzerine koyarak gelişmek ve bu programın geleneksel hale gelmesi için iyi bir referans oluşturabilmektir. Birlikte mezun olup Architechtli olduğumuz tüm arkadaşlarıma iş hayatlarında başarılar diliyorum. Yakın zamanda Train & Work 2’den mezun olan arkadaşlarımıza da harika bir kariyer yolculuğu diliyorum.  ☺️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir