İçeriğe geç
Anasayfa » Az Kod (Low-code), Çok İş Dönemi Başlıyor

Az Kod (Low-code), Çok İş Dönemi Başlıyor

Az Kod (Low-code), Çok İş Dönemi Başlıyor

Teknolojinin giderek farklı dünyalara evrildiği günümüzde sınırları zorlayan yeni kavramlar karşımıza çıkmaktadır. Hiç kod yazmadan bir yazılım geliştirmek yakın zamana kadar birçok insan tarafından imkansız olarak görülmekteydi. Ancak günümüzde no-code (kodsuz) yazılım giderek yaygınlaşmaktadır ve önümüzdeki yıllarda önemi daha iyi kavranacak gibi gözükmektedr. No-code platformlar için genel anlamda Çoklu Deneyim Geliştirme Platformları (Multiexperience Development Platforms) tanımlaması kullanılmaktadır.

Kodsuz Yazılım Ne Demektir

Kodsuz Yazılım, geleneksel yazılım geliştirme yöntemlerinin aksine, geliştiricilere sağladığı grafiksel arayüzler, bileşenler, tablo ve ekranlar vasıtasıyla sürükle bırak yöntemiyle ihtiyaca özel ekran ve akış tasarımlarına imkan veren ve geliştirilen uygulamanın anında canlı ortama aktarılabildiği yeni nesil yazılım geliştirme metodudur. No-code yerine bazen de low-code kullanılmakta olup esasında ikisi birbirinden farklı kavramlardır. Aralarındaki farkı merak edenler aşağıdaki linki inceleyebilirler:

Low-Code vs. No-Code: What’s the Real Difference

At first glance, it’s easy to confuse low-code and no-code. They sound the same for one. Even the big analyst firms…

www.outsystems.com

Teknoloji dünyasının trend belirleyen kuruluşu Gartner tarafından 08.08.2019 tarihinde yayınlanan “Magic Quadrant for Enterprise Low-Code Application Platforms” raporuna göre 2024 yılı itibariyle, yazılım geliştirmelerinin %65’inin no-code platformlar üzerinden gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

Neden Kodsuz Yazılım

Şirketlerin teknolojiye olan ihtiyaçları, yatırım gereksinimi her geçen daha da artmaktadır. Hazır paket yazılımların verimliliği %60’lar seviyesini geçemezken, ihtiyaca özel yazılım geliştirmeleri de oldukça maliyetlidir. Zaman ve nitelikli yazılımcı kadrosu gerektirmektedir. Donanım yatırımı, lisans ücretleri, siber güvenlik ve bakım hizmetleri her şirketin bütçe oluşturabileceği bir çözüm olmamaktadır.

KOBİ ve mikro işletmelerin bu maliyetlerin altından kalkması giderek zorlaşırken, kurumsal şirketlerde de sürekli değişen iş ihtiyaçlarına mevcut bilgi teknolojileri (BT) organizasyonları kaynak ve zaman yetersizliği nedeni ile hızlı cevap verememektedir. Bu süreç böyle devam ettiği müddetçe BT dünyasının klasik yazılım geliştirme yöntemleri ile iş dünyasının dinamik ve çok hızlı değişen taleplerine “zamanında” ve “uygun maliyetlerle” karşılık vermesi giderek zorlaşacaktır. Tam bu noktada Josh Haas ve Emmanuel Straschnov isminde 2 geliştirici Bubble uygulamasını low-code tabanlı geliştirerek bu soruna farklı bir bakış açısı ile ilk çözümü üretmişlerdir.

Bu iki ismin temelde sordukları soru ve almaya çalıştıkları cevap şu şekildedir;

— Neden insanlar bilgisayarların dilini öğrenmek zorunda?

— Bilgisayarlara insanların dilini öğretelim! Bir düğmenin rengi kırmızı olsun diye neden bir satır kod yazıyoruz, onun yerine butonu ve renk paletinden kırmızıyı seçmeliyiz.

Bu yaklaşımla hiç kod bilgisi olmayan kişiler de uygulama geliştirebilir duruma gelmektedir. Bu da yazılım geliştiricilere olan bağımlılığı azaltmaktadır. Bu açıdan bakıldığında low-code yaklaşımı, esasında balık yeme değil, balık tutma felsefesini çağrıştırmaktadır. Uzmanlar tarafından önümüzdeki yıllarda kod bilgisi olmayan ancak no-code yetkinlikleri gelişmiş iş geliştirme uzmanlarına daha fazla ihtiyaç duyulacağı öngörülmektedir.

Josh Haas ve Emmanuel Straschnov’un kuruculuğunu yaptığı Bubble’ın yıkıcı etki oluşturan bu girişiminden sonra Google (App Maker), Oracle (APEX), Microsoft (Power Apps), Siemens (Mendix) ve Amazon da bu alana yatırım yapma kararı almışlardır. 2020 yılına gelindiğinde ise low-code dünyasında çok farklı girişimler kendisini göstermeye başlamıştır ve bundan 5 yıl sonra bu teknoloji, gündelik iş hayatımızda daha çok yer almaya başlayacaktır.

Kuveyt Türk’ün bir iştiraki olan ve benim de bir üyesi olmaktan keyif aldığım Architecht Bilişim, bu alana bir AR-GE faaliyeti olarak yatırım yapmış olup yeni nesil teknolojileri fintech alanına uygulama noktasında kendi içerisinde önemli bir kazanım elde etmiştir. Diğer taraftan yurtdışına ihraç ettiği Ethix-NG ana paket bankacılık uygulamasına da low-code teknolojisini entegre etmiş durumdadır.

Gartner’ın “Magic Quadrant for Enterprise Low-Code Application Platforms” raporuna göre low-code dünyasının “en”leri aşağıdaki şekilde sınıflandırılmıştır:

Magic Quadrant for Enterprise Low-Code Application Platforms

Neden Low-Code

Şeffaf: Platformlar herkesin erişimine açık. İhtiyacına göre hemen kendi uygulamanı geliştirmeye başlayabilirsin.

Ölçeklenebilir: Low-code platformlar, global bir bakış açısıyla geliştirildiğinde çok hızlı ölçeklenme ve gelir akışı oluşturma potansiyeline sahiptir.

Hızlı: Uzun süren analiz, tasarım ve yazılım geliştirme süreçleri olmadan sürükle bırak yöntemi ile kendi uygulamanı geliştirebilirsin.

Güvenli: Uygulama güvenliği, geliştirme yapanın değil platform sahibinin sorumluluğundadır. Platform sahipleri, uluslararası BT güvenlik standartları olan ISO 27001, BS7799, PCIDSS, ITIL, COBIT gibi standartları temel alarak geliştirme yapmaktadır.

Kullanıcı Deneyimi: Her platform kullanıcılara tasarım araçları sunmaktadır. Görsel açıdan kendine hitap eden tasarımı deneyimleyebilirsin.

Veri Tabanı: Tasarla – Çalıştır ile oluşturacağın ekranda kullanmak istediğin alanlar, bileşenler ve veri tipleri için platform sana öneriler sunar. Ayrıca veri tabanı platform içerisinde yerleşik gelmektedir.

Esnek ve Modüler: Kendi BPM (iş akış yönetimi) sürecini ve yetki akışını istediğin gibi oluşturabilirsin. Kod biliyorum, mevcut yapının üzerinde daha fazla geliştirme yapmak istiyorum diyenler için de imkan bulunmaktadır.

Low-code ile İş Hayatımıza Giren Yeni Roller

Vatandaş Geliştirici (Citizen Developer): Her geliştirme talebine mevcut geliştirici (developer) arzının yetişmesinin imkansız olacağı gerçeğinden hareketle, yazılım bilmeyen ancak kendi alanıyla ilgili süreci ve ihtiyacı bilen kişilerin birer “geliştiriciye” dönüştürüldüğü bir persona tipidir. Hali hazırda bu persona, iş geliştirme uzmanlarını işaret etse de zamanla bu işe ilgi duyan birçok kişinin sürece adaptasyonu mümkündür.

Vatandaş Veri Analisti (Citizen Data Analyst): Veri ile uğraşan ve analizler çıkaran persona’dır. İleri Excel, Power BI, Power Query yetkinlikleri gelişmiş kişileri refere eder.

Vatandaş Veri Bilimcisi (Citizen Data Scientist): SQL bilgisi olan ve aktif kullanabilen, karmaşık veri setleri üzerinde çalışmalar ve analizleri yapabilen persona’dır.

Yeni çıkan bu kavramların zihinde daha iyi yer alması için Gartner tarafından “Vatandaş Veri Bilimi Rol Akış Haritası” çıkartılmıştır:

Citizen Data Science Map

Low-Code Piyasası; Rakamlar

Son yıllarda low-code piyasasında yaşanan gelişmeler ve gerçekleşmeler şu şekildedir:

  • 2018 yılında Siemens, Mendix’i 730 milyon USD’ye satın almıştır. Siemens, 2019 yıllık finansal raporuna Mendix için 1.8 milyar EUR şerefiye yansıtmıştır. Bu da şirketin 2019 yıl sonu değerine işaret etmektedir.
  • Nasdaq’ta işlem gören Appian’ın piyasa değeri Ağustos 2020’de 3.7 milyar USD’ye çıkmıştır.
  • 2018 yılında KKR ve Goldman Sachs, OutSystems’e 1 milyar USD değerleme üzerinden 360 milyon USD yatırım yapma kararı almışlardır.
  • Piyasa değeri 165 milyar USD olan dünyanın lider CRM şirketi Salesforce, 2018 yılında low-code alanına yatırım kararı aldığında, yayınladığı analiz raporuna göre yatırımın geri dönüşünü 5 yılda %545 olarak açıklamıştır. Ayrıca raporda low-code platformunun klasik yazılım geliştirme yöntemlerine göre %63 daha fazla verimlilik sağladığı bilgisi de yer almaktadır.
  • Salesforce’un 2019 yılı 12.4 milyar USD’lik konsolide gelirinin 2.5 milyar USD’si Salesforce Platformu abonelik gelirlerinden oluşmuştur.
  • Piyasa araştırmaları ile bilinen “Research and Markets”in yayınladığı bir rapora göre low-code piyasasının toplam değeri 2017’de 4.32 milyar USD iken, bu rakamın 2022’de 27.2 milyar USD’ye çıkması beklenmektedir. Bu da yıllık (CAGR) %44.49 büyüme anlamına gelmektedir.

Yararlanılan Kaynaklar:

https://www.gartner.com/doc/reprints?id=1-1XQ92DO5&ct=191105&st=sb

https://assets.new.siemens.com/siemens/assets/api/uuid:0389873c-aed9-444d-9780-4b14b1b7ce57/version:1575615113/2019-annual-report.pdf

https://www.salesforce.com/company/news-press/press-releases/2018/09/181306-n/

https://www.marketsandmarkets.com/Market-Reports/low-code-development-platforms-market-103455110.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir