İçeriğe geç
Anasayfa » Yeni Ürün Yöneticisine Notlar

Yeni Ürün Yöneticisine Notlar

Görsel: John Kappa, Unsplash

İşe alım, iş geliştirme, inovasyon, dijital bankacılık, girişim hızlandırma merkezi alanlarında tecrübe kazandığım iş hayatıma hepsini tek rolde birleştiren ürün yöneticiliği ile devam ediyorum. Daha önce ürün yönetimini parçalı bir şekilde yapmış olsam da artık doğrudan bu alanda ilerliyorum.

Yeni bir rol ile birlikte finansal teknoloji alanında faaliyet gösteren Architecht’e de yeni başladığımda hem bir şirketi ve ürünlerini keşfetmeye hem de ürün yöneticiliğinde dikeyleşmeye çalışıyordum. Bu süreçte eğitim, araştırma ve Türkiye’de ve dünyadaki ürün yönetimi ekosistemini dağınık bir şekilde gördüğüm için ürün yöneticisi olarak çalışmaya başlayacak ya da bu role geçecek kişilere bir bilgi notu paylaşmanın yararlı olacağını düşündüm.

Bu yazımda dijital ürün yönetimine ilgi duyanların, yeni başlayanların genel anlamda neleri takip edebileceği, nerelerden beslenebileceği gibi konuları derleyeceğim.

Ürün Yöneticisi Ne İş Yapar

 

 

Ürün yöneticisi tanımı şirkete / sektöre göre değişiklik gösterebiliyor. Kimileri ürün yöneticisini ürünün CEO’su olarak konumlarken kimileri proje yönetimine yakın bir rol biçiyor. Kısa bir tanım yapacak olursam ürün yöneticisi; ürünün fikir aşamasından başlayan, vizyonu, stratejisi, özellikleri, önceliklendirme metrikleri, fiyatlaması, müşteri araştırması, yol haritası, pazarlaması ve satışı, kârlılığı, analitiği, ekip yönetimi gibi tüm ürün yaşam döngüsünden sorumlu kişidir. Ürün yöneticisi genel itibariyle, teknik, generalist ve iş odaklı olarak üçe ayrılıyor. Yeterliliği ve sorumlulukları kuruma ve organizasyon yapısına göre değişmekle birlikte ortak payda, bence şuradadır: Ürün yöneticisi, ürün – pazar uyumunu sağlayan arabulucudur.

Aşağıda listelediğim kaynaklarda tüm bu alt başlıklara ilişkin ayrıntıları bulabilirsiniz.

Türkiye’de Ürün Yönetimi

Türkiye’de ürün yönetimine ilişkin ulaşılabilecek kaynaklar dünyaya kıyasla sınırlıdır. Her ne kadar ürün yönetimi tüm şirketlerin bir şekilde ürünleri ile ayakta dursa da internet ekosisteminin gelişmesiyle dijital ürün yönetimi kendi yazınını oluşturmuştur. Türkiye’deki ürün yönetiminin gelişimine de bu bağlamda bakılabilir, özellikle son 5 – 10 yılda arttığı ifade edilebilir.

Eğitim

Ne yazık ki Türkiye’de ürün yönetimine ilişkin sistematik bir eğitim programı bulunmuyor. Sadece günübirlik ya da çevrim içi birkaç program mevcut.

Şu programlara bakılabilir:

Başarının anahtarı: Ürün yönetiminin temelleri — SherpaBlog

Dijital Ürün Yönetimi — Growthers.co

Dijital Ürün Yönetimi Nasıl Yapılır? — Webrazzi

Yazılar

Ürün yönetimine ilişkin okuyabileceğiniz Türkçe temel yazıları şöyle derledim:

40 maddede ürün yönetimi: İyi bir ürün yöneticisi her gün neler yapar?

Nasıl Ürün Yöneticisi Olunur?

Dijital Girişimciler İçin Ürün Yönetimi

Ürün / Pazar Uyumu Ürünün Başarısında Neden Kilit Noktada Yer Alıyor?

Videolar

Ürün yönetimi anlamında video içerik üretimi de günden güne artmaktadır. Şu an için seçebildiklerim şunlar:

Dijital Ürün Yönetimi — Aykut Bal / Bilkent Cyberpark

Teknoloji Şirketlerinde Ürün Yöneticileri Ne İş Yapar?

Ürün Yönetiminde Başarıya Ulaşmanın Üç Noktası: Anla, Sapta, Gerçekleştir! — Rıza Selçuk Saydam

Podcast

Bu alanda istikrarla yayın yapan ve sektörün nabzını yoklayan en iyi yayın aracı Üretim Bandı yayınıdır. Her bir bölümü oldukça bilgi verici ve diğer şirketlerin ürün yönetimi süreçlerini ele almakta ve ürün yönetimine ilişkin dünyamızı genişletmektedir. Ürün yönetimi gelişimine bir anlamda destek veren Girişimci Muhabbeti de takip edilebilir.

Üretim Bandı Podcast

Girişimci Muhabbeti Podcast

Topluluklar

Bu alandaki topluluklar da son dönemde gelişmeye başlamıştır. Bundan birkaç yıl önce kurulan yurtdışı bir topluluğun uzantısı Product Tank Istanbul faaliyetlerine seyrek olarak devam etmektedir. Bugün Türkiye’deki topluluk Üretim Bandı etrafında gelişme göstermektedir. Bu topluluklara ilişkin şuraları takip edebilir ve dahil olabilirsiniz:

Üretim Bandı Bülten

Üretim Bandı Slack

ProductTank İstanbul

SaaSBiz Slack

Görsel: Joshua Rawson-Harris, Unsplash

Ürün yönetimine ilişkin dünya çapında oldukça doyurucu ve yeterli kaynak bulunuyor. Burada takip ettiğim ve derlediğim başlıklarda listeleri bulabilirsiniz. Toplulukların ve bültenlerin etrafında her türlü kaynağa ulaşabilir ve ürün yöneticiliğinde kendinizi geliştirebilirsiniz.

Eğitim

Product School

Product Institute

Producx Labs

Harvard Business School Product Management Syllabus

Yazılar

Product managers for the digital world

What It Takes to Become a Great Product Manager

Good Product Manager/Bad Product Manager

The Product Management Hierarchy of Needs

Product Owner vs Product Manager: Who is the Boss?

10–30–50 Product Management

Videolar

20 Years of Product Management in 25 Minutes by Dave Wascha

What World Class Product Management Teams Do Differently, Jeff Lash

“Product is Hard” by Marty Cagan

Podcast

The Modern Product Manager

The Product Podcast

Product Manager Hub Podcast

Bültenler

Silicon Valley Product Group

Prioritised: The Product Management Newsletter

Lenny’s Newsletter

Elezea

Melissa Perri

Topluluklar

Mind The Product

Product School Slack

Product Coalition

Product Management Insider

Product Manager Hub

Burada ürün yöneticiliği ile ilgilenen ve bu işe yeni başlayanlara kısa bir rehber hazırlamaya çalıştım. Konuya ilişkin kaynaklar çoğaltılabilir, burada “önceliklendirme” yapmak durumunda kaldım 🙂 Temel anlamda eklenmesini düşündüğünüz bir başlık / kaynak olursa ve sizin de ürettiğiniz bir içerik varsa yorum kısmına yazabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir