İçeriğe geç
Anasayfa » Ice Breaker

Ice Breaker

“Ice Breaker(Buz Kırıcı)” Nedir?

“Ice Breaker” tekniği, birbirini tanıyan kişilerin bir araya gelerek samimi bir ortam oluşturmasına, tanışmasına ve daha iyi iletişim kurmasına yardımcı olan yaratıcı bir yöntemdir. Bu yöntemin amacı, kişilerin birbirlerini daha iyi tanımalarını sağlamak, güven oluşturmak ve fikirleri özgürce paylaşmalarını teşvik etmektir.

Neden mi “Ice Breaker” Tekniğini Uygulayalım?

Ice Breaker tekniklerini, genellikle toplantıların başlangıcında veya uzun süren bir çalışma gününde enerjiyi yükseltmek ve kişileri daha iyi bir iletişim ortamına hazırlamak için kullanabilirsiniz. Bu etkinlikler genellikle 5 ila 15 dakika arasında sürebilir. Ancak, süre etkinliğin türüne, katılımcı sayısına ve hedeflenen amaçlara bağlı olarak değişebilir.

Etkinliklerde kişilerin samimi bir ortam oluşturması ve açık bir şekilde düşüncelerini paylaşması vakit alabiliyor.  Etkinlik öncelerinde “Ice Breaker” tekniğini uygulayarak ekip üyeleri arasındaki iletişimi arttırabilir, daha açık bir iletişimin olduğu bir ortamın oluşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Özellikle uzaktan çalışma düzeninde oldukça faydalı olan bu uygulama kişilerin bir araya gelmesini sağlayarak iletişimi güçlendirir ve kişiler arasındaki bağı kuvvetlendirir.

“Ice Breaker” Oyunları: Farklı Ortamlarda Kullanım Tavsiyeleri

Her grubun dinamiği ve hedefleri farklıdır. Bu nedenle uygun “Ice Breaker” oyununu seçerken bu faktörleri göz önünde bulundurmak önemlidir. Oyunların seçimi, takım üyeleri arasındaki ilişkileri geliştirmek ve iş verimliliğini artırmak amacıyla stratejik bir şekilde yapılmalıdır.

Yeni Kurulmuş veya Birbirini Tanımayan Gruplar:

Eğer bir ekip yeni kurulmuşsa veya üyeler birbirini daha önce tanımıyorsa, ilişkilerin başlamasına yardımcı olacak ice breaker oyunları seçmek önemlidir. İşte bu tür gruplar için öneriler:

2 Gerçek 1 Yalan!

2 Gerçek 1 Yalan, basit ve oldukça eğlenceli bir takım oyunudur. Ekip üyelerinin birbirlerini daha yakından tanımalarını sağlamak için kullanılabilir.

Nasıl Oynanır?

Gönüllü bir kişi kendi hakkında 3 kişisel özelliğini veya tecrübesini ekiple paylaşır. Ekipteki kişiler bunları tartışarak hangisinin yalan olduğunu bulmaya çalışır. En son kişi hangisinin yalan olduğunu açıklar.

Bu yöntemle ekip üyeleri arasındaki iletişimi artırabilir ve birbirlerini daha iyi anlayabilmelerini sağlayabilirsiniz.

Kendimle ilgili örneklerim;

 • Benim için çocuklarla bağ kurmak oldukça kolaydır ve çocuklarla vakit geçirmekten keyif alırım. 
 • Üniversite de Londra’ya gittiğimde, turistik yerlerden biri olan London Eye’a bindim.  Manzarayı seyretmek inanılmaz bir deneyimdi.
 • Geçtiğimiz sene arkadaşlarımla gittiğimiz kampta gece domuzlar çadırımızın etrafını sardı ve bizi köpekler kurtardı.

Emojilerle Şarkı

Emojileri kullanarak bir film, dizi veya şarkı anlatabilirsiniz. Daha sonra takımdan sırasıyla emojilerin hangi film veya şarkıyı anlattığını tahmin etmesini isteyin. Bunu menti, kahoot veya ahaslides gibi platformlarda bir bilgi yarışması olarak da düzenleyebilirsiniz.

Bu eğlenceli aktivite ile takım üyelerinin yaratıcılıklarını kullanarak iletişim kurmalarını teşvik edebilirsiniz.

Burun-Kulak/Baş-Çene

Bu oyun, ekip üyeleri arasındaki iletişimi güçlendirmek için idealdir. Fasilitatör(Kolaylaştırıcı) Burun” dediğinde katılımcılar kulaklarını gösterir, “Kulak” dediğinde burunlarını gösterir. Birkaç turdan sonra “Baş” ve “Çene” de eklenir. Fasilitatör “Baş” dediğinde katılımcılar çenelerini gösterir, “Çene” dediğinde ise başlarını. Bu şekilde oyun hızlanır ve katılımcılar bir noktadan sonra gülmeye başlar, oyun da sona erer.

Burada herkesin kameralarının açık olması çok önemli. 😊

Puzzle Party

İnternet üzerinden seçtiğiniz bir puzzle’ı takımca oynayarak eğlenceli bir etkinlik düzenleyebilirsiniz. Bu oyun sayesinde takım üyelerinin iş birliği içerisinde çalışarak aynı hedef doğrultusunda ilerlemelerini sağlayabilirsiniz. https://artsandculture.google.com/play adresinden beğendiğiniz bir puzzle örneği seçebilirsiniz.

Ayrıca bu adres üzerinden daha farklı oyunlarda oynayabilirsiniz. 😊

Tecrübeli veya Birbirini Tanıyan Gruplar:

Daha önce bir arada çalışmış veya birbirlerini tanıyan gruplar için ise derinlemesine ilişkiler kurmayı hedefleyen oyunlar daha uygundur. İşte tecrübeli takımlar için öneriler:

Hisli Şeyler

Herkesin ‘Hisli Şeyler’ Instagram sayfasını(www.instagram.com/hisliseyler/) açmasını isteyin. Oradan kendilerini bu sprinti ifade edebilecekleri 3 gönderiyi seçmesini isteyin. Daha sonra ekiple neden bu gönderileri seçtiğinizi tartışarak keyifli sohbetler oluşturabilirsiniz.

Bu aktivite ile ekip üyelerinin birbirlerinin duygusal yanlarını ve tercihlerini anlamalarına yardımcı olabilirsiniz.

Bunu ayrıca bir retrospektif tekniği olarak da kullanılabilirsiniz.

Gartic.io

Tüm ekibin keyifli dakikalar geçirebileceği ve beyinlerinin sınanacağı bir oyun. Her turda, bir oyuncu diğer oyuncuları tahmin etmek için bir şeyler çizmek üzere seçilir. Skor hedefe ulaştıktan sonra ilk oyuncu kazanan olarak ilan edilir. https://gartic.io/ adresinden oyunu online olarak oynayabilirsiniz.

Codenames

Bu oyun ile takım üyelerinin kelime dağarcığını genişletirken birlikte çalışma yeteneklerini de geliştirebilirsiniz. Codenames, 4-8 oyuncu için 2 takımla oynanan bir parti oyunudur. Her iki takımdan seçilen birer oyuncu, Spymaster (yönlendirici) görevini üstlenir. Bu oyuncular, tahtadaki bir veya birden fazla kelimeyi işaret eden tek kelimelik ipuçlarını verir. Takımdaki diğer oyuncular, diğer takımın kelimelerinden kaçınarak takımlarının kelimelerini tahmin etmeye çalışır. 2-3 kişilik versiyonda, tek bir Spymaster diğer oyuncu veya oyunculara ipuçlarını verir. Oyunu online olarak oynamak için https://codenames.game/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

City Guesser

Bu oyun, takım üyelerinin coğrafya bilgisini ve kültürel farkındalığını geliştirmeye yardımcı olur. https://virtualvacation.us/guess adresinden seçtiğiniz zorluk seviyesine göre bir şehrin hangi ülke olduğunu tahmin edebilir ve yarışabilirsiniz.

Wheels Of Names

Wheels of names üzerinden farklı sorular oluşturarak birbirinizin ilgi alanlarını, kişisel hikayelerini ve düşüncelerini keşfedebilirsiniz. Aşağıdaki sizler için birkaç örnek soru oluşturdum.

 1. Hangi şehirde büyüdünüz ve oradaki en sevdiğiniz anınızı anlatabilir misiniz?
 2. En sevdiğiniz hobiniz nedir ve nasıl başladınız?
 3. Okumayı seviyor musunuz? Son okuduğunuz kitap hangisiydi ve neden önerirsiniz?
 4. İyi bir yemek yemeği seven biri misiniz? En sevdiğiniz yemek tarifini paylaşır mısınız?
 5. Seyahat etmeyi seviyor musunuz? Daha önce gittiğiniz en unutulmaz seyahat deneyiminiz nedir?
 6. En çok hangi film veya dizi türünü seviyorsunuz? Tavsiye edebileceğiniz bir film veya dizi var mı?
 7. Bir müzik aleti çalabiliyor musunuz? Eğer evetse, hangi enstrümanı çalıyorsunuz ve nasıl öğrendiniz?
 8. Sporla ilgileniyor musunuz? Favori spor dallarınız nelerdir ve en sevdiğiniz spor anınızı paylaşabilir misiniz?
 9. Kendinizi tanımlarken hangi üç kelimeyi kullanırsınız ve bu kelimelerin nedenini açıklar mısınız?
 10. Başka bir dil öğrenmek isteseydiniz, hangi dil olurdu ve neden?

Absürt Sorular Bilgi Yarışması: Eğlenceli ve Şaşırtıcı Sorularla Beyin Jimnastiği

Absürt sorular, klasik bilgi yarışmalarının dışına çıkarak eğlenceli bir şekilde ekip üyelerinin düşünme becerilerini geliştirmelerini ve birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlar. Absürt soruların amacı, sıra dışı sorularla beyin jimnastiği yaparken hem eğlenmek hem de düşünme becerinizi geliştirebilirsiniz.

Örnek Sorular:

1. Dünyanın tepesi neden yuvarlaktır?
2. Eğer kahraman olabilseydiniz, hangi meyve veya sebze olmak isterdiniz?
3. Dünya üzerinde kaç tane köprü vardır? (Düşünce sürecinizi paylaşabilirsiniz.)
4. Bir filin neden bu kadar büyük bir burnu vardır?
5. 7. denizde kaç tane köpek balığı vardır? (Gerçekçi bir tahmin yapabilir misiniz?)
6. Havanın ağırlığı ne kadardır? (Yaratıcı bir tahminde bulunabilirsiniz.)
7. Bir çamaşır makinesiyle futbol maçı yapabilir misiniz? Neden?
8. İnsanlar niye sadece iki eli var? Neden üç değil?
9. Eğer bir martı sırt üstü yüzebilseydi, hangi renge dönerdi?
10. Karınca yürürken neden bacakları kırılmaz?

Bu sorular, geleneksel bilgi yarışmalarının dışında düşünme becerilerinizi zorlayacak ve sizi gülümsetecek türden. Absürt soruları yanıtlarken yaratıcı ve esnek bir düşünce süreci kullanabilirsiniz. Unutmayın, bu soruların kesin bir doğru yanıtı olmayabilir, bu yüzden hayal gücünüzü kullanmaktan çekinmeyin.

Bunun içinde Wheels of Names’i kullanabilirsiniz.

Kanban Board Oyunu

Ekip çalışması, bir grubun hedeflere ulaşmak için birlikte çalışmasını gerektiren önemli bir unsurdur. Ekip üyelerinin birbirini tanıması, iletişim kurması ve iş birliği yapması, etkili bir ekip çalışmasının temelini oluşturur. Kanban Board oyunu, ekip üyelerini bir araya getirirken aynı zamanda iletişim becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilecek bir ice breaker tekniğidir.

http://www.kanbanboardgame.com/ adresinden bunu online olarak oynayabilirsiniz.

Kaynakça

 1. 01.07.2023, https://www.playmeo.com/wp-content/uploads/2017/06/0090_let-me-introduce_PNG-288×274.png
 2. 01.07.2023, https://i.pinimg.com/originals/53/9c/c1/539cc1c7018f341783c7ab3352c83346.jpg
 3. 19.07.2023, https://www.instagram.com/hisliseyler/
 4. 01.07.2023, https://lh3.googleusercontent.com/ci/AA1T9HJAaIck7vTkQzztMxQspuhRP77CcUtBCJc1xcRNn_hnv7hxvbNn_-NtoML7S0IkekT2Bv0fmRw=s1200
 5. 02.07.2023, https://gartic.io/static/download/logo.png
 6. 02.07.2023, https://1.bp.blogspot.com/-hiz_BURYcsM/Vn7CjqimllI/AAAAAAAAEDY/Y0FZA9-P–w/s1600/Codenames%2Bboard%2Bgame%2Breview.JPG
 7. 16.08.2023, https://virtualvacation.us/static/guesser_image.jpg
 8. 02.07.2023, https://www.flowa.fi/content/images/2019/12/kanban-board.png
 9. 02.07.2023, https://www.figma.com/community/widget/1135938927730663550/snapshot

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir