İçeriğe geç
Anasayfa » Süper Uygulamalar ve Geleneksel Bankacılığa Etkileri

Süper Uygulamalar ve Geleneksel Bankacılığa Etkileri

Süper Uygulama Nedir?

Süper Uygulamalar (SuperApp), birkaç farklı işlevi tek bir uygulamada birleştiren çok yönlü uygulamalardır. Bu uygulamalar genellikle birçok insanın günlük yaşamda sıklıkla kullandığı işlevleri bir arada sunarlar. Böylece kullanıcılar birçok farklı uygulamayı indirmek yerine tek bir uygulamada ihtiyaç duydukları her şeyi bulabilirler ve mobil cihazlarını daha verimli ve etkin bir şekilde kullanma imkanına kavuşmuş olurlar. Aslında Süper Uygulamalar bir nevi tarihin teknoloji açısında da tekerrür etmesi olarak düşünülebilir. Bu konuyu tarihsel boyutuyla inceleyecek olursak ürünlerin merkezileştirilmesi projeleri bu konuya referans olarak gösterilebilir. İlk olarak her şey tek ekranda olsun, tüm işlemler farklı ekranlara gidilmeden halledilebilsin ihtiyacı ile ortaya çıkan bu istek; daha sonra sadece bir ekranın kaldıramayacağı kadar kompleks ve kullanıcı deneyimi açısından da ciddi karmaşa doğurmasından ötürü, farklı iş ihtiyaçlarının farklı ekranlarda olması gerektiği sonucuna varılarak nihayetlenmişti. Bugün yine geldiğimiz noktada kullanıcıların ihtiyaç ve istekleri “Her şey tek bir uygulamada olsun. Telefonumda onlarca gereksiz uygulama indirmek istemiyorum.” olunca Süper Uygulama konusu günümüzün trend konuları arasında tekrar yerini almaktadır.

Şekil 1. Süper Uygulama Örnek Modeli

Süper Uygulama Örnekleri

Süper Uygulamalar konusundaki ilk örnekler için özellikle Çin’de çok popüler olan WeChat ve AliPay gösterebilir (2). Örneğin WeChat bir mesajlaşma uygulaması, sosyal ağ platformu, ödeme sistemi ve hatta bir taksi çağırma servisi gibi birçok işlevi bir arada sunmaktadır. WeChat sadece Çin’de değil, dünya genelinde de en popüler Süper Uygulamalardan biridir. WeChat’in yanı sıra, diğer popüler Süper Uygulamalar arasında AliPay, Grab ve Go-Jek bulunur. AliPay, Çin’de yaygın olarak kullanılan bir ödeme sistemi ve finansal hizmetler platformudur. AliPay gibi ödeme sistemleri, insanların nakit taşıma ihtiyacını ortadan kaldırarak daha güvenli ve daha rahat bir ödeme yöntemi sunmaktadır. Benzer şekilde ulaşım Süper Uygulamaları da insanların farklı ulaşım seçenekleri arasında seçim yapmalarına olanak tanımakta ve insanların ulaşım planlamasını kolaylaştırmaktadır.

Şekil 2. Popüler Süper Uygulamalar

Mesajlaşma Süper Uygulamaları insanların anında mesajlaşma, dosya paylaşma ve hatta görüntülü veya sesli arama yapma gibi birçok farklı iletişim yöntemini tek bir uygulamada birleştirmektedir. Grab, Güneydoğu Asya’da bulunan bir ulaşım uygulamasıdır. Taksiler, motosikletler, arabalar ve hatta bisikletler gibi birçok farklı ulaşım seçeneği sunmaktadır. Go-Jek de aynı bölgede bulmakta ve Grab gibi birçok farklı hizmeti bir arada sunmaktadır. Restoran yemeklerinin teslimatı, kargo taşımacılığı, temizlik hizmetleri ve hatta evde bakım hizmetleri gibi birçok farklı işlevi bir arada sunmaktadır. Bir diğer popüler Süper Uygulama olan KakaoTalk Güney Kore’de bulunmaktadır. Mesajlaşma, sesli ve görüntülü arama, sesli mesajlaşma ve hatta yemek siparişi gibi birçok farklı işlev sunmaktadır. Ayrıca birçok ülkede popüler olan WhatsApp gibi diğer mesajlaşma uygulamaları da artık birçok farklı özellik sunmaktadır. Örneğin WhatsApp arama yapmak, video görüşmeleri yapmak ve hatta ödeme yapmak gibi işlevler sunmaktadır. Türkiye’de ki Süper Uygulamalar Getir, Yemeksepeti, Alternatif ve Ozan gibi örneklerle karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca Türkiye’deki birçok finansal teknoloji şirketi ve ödeme kuruluşunun Süper Uygulamaya yatırım yapma noktasında fizibilite yaptığı bilinmektedir.

Geleneksel Bankacılık ve Süper Uygulamalar

Geleneksel bankacılık esas itibarıyla banka şubeleri, ATM, çağrı merkezi, internet bankacılığı ve mobil şube gibi farklı kanalları kullanarak müşterilerine finansal ürün ve hizmetler sunan bir yaklaşımdır. Günümüzde kurumlar birçok sektörün iç içe bulunduğu, farklı disiplinlerin bir araya geldiği koşullar dolayısıyla rekabetin yoğun yaşandığı bir pazar ortamında bulunmaktadır. Rekabetin yoğun olduğu ortamlarda ise pazar payı kapma yarışları da doğal olarak var olmaktadır. Finansal Teknoloji şirketlerinin (FinTek) yükselişi ile birlikte bankacılık iş modellerinin yeniden tasarlandığı günümüzde, Süper Uygulamaların bankacılık ve finans sektöründeki yeri üzerinden birçok kurum araştırma ve yatırımlar yapmaktadır.

Şekil 3. Süper Uygulama Bileşenleri

Örneğin İş Bankasının Pazarama markası ile bankacılık pazarının dışında bulunan e-ticaret pazarına giriş yapmasını buna bir örnek olarak verebiliriz. Aynı şekilde ana pazarı bankacılık dışı bir sektörde olup, bankacılık pazarına giren TOM Katılım Bankası (4) gibi Aydın Holdinge bağlı bu bankayı da örnek olarak verebiliriz. Ayrıca TOM Katılım Bankası gibi yeni kurulan bir çok bankanın Architecht’in sağlamış olduğu ana bankacılık altyapısını kullanarak hizmet veren bankalar olduğunu da belirtmeliyiz.  İşte tam bu noktada Süper Uygulama fikri, ürün ve hizmet çeşitliğinin bu denli bağımsız olduğu sektörleri yazılım platformu olarak bir araya getirme imkânı sağlamaktadır. Bir banka aynı mobil platform üzerinden fon kullandırıp, aynı zamanda bu fon ile alışveriş imkânı sağlayıp, hem de herhangi bir ulaşım sağlama noktasındaki hizmetleri rahatlıkla bir araya getirebilir.

Süper Uygulamaların Geleceği ve Bankacılıkta Etkileri

Süper uygulamaların gelecekte nasıl şekilleneceği teknolojik gelişmelere, kullanıcı ihtiyaçlarına ve düzenlemelere bağlı olarak değişkenlik gösterecektir ancak bununla birlikte bazı potansiyel gelişmeleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Yapay Zeka Entegrasyonu: Yapay zeka Süper Uygulamaların daha akıllı ve kişiselleştirilmiş hale gelmesine yardımcı olabilir. Örneğin yapay zeka, kullanıcının önceki arama geçmişine dayanarak onlara önerilerde bulunabilir ve hatta belirli bir ihtiyacı tahmin ederek otomatik olarak işlem yapabilir. Sanal Asistanlar (Chatbot) sayesinde müşteri destek noktasında pratik çözümler noktasında gelecekte çok daha fazla katkı sağlayabilir.
  • Blokzincir: Blokzincirteknolojisi ile Süper Uygulamaların daha güvenli ve şeffaf hale gelmesine yardımcı olabilir. Örneğin ödeme sistemlerine ait Süper Uygulamalar, blokzincir teknolojisi ile daha hızlı ve güvenli işlem yapılabilir.
  • Ekosistem İş Birliği: Süper Uygulamalar kullanıcıların ihtiyaçlarına daha fazla yanıt verebilmesi için ekosistem iş birliktelikleri ile hareket etmesi ön görülmektedir. Örneğin ulaşım ekosistemine ait Süper Uygulamalar, hava taşımacılığına ait seçenekleri de sunabilme imkanına sahiptir.
  • Kişiselleştirme: Kullanıcıların isteklerine ve ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş deneyimler sunmak için süper uygulamaların daha fazla kişiselleştirme özellikleri sunması beklenmektedir. Bu durum kullanıcıların ihtiyaçlarına daha iyi yanıt vermek ve müşteri deneyimi noktasında azami fayda elde etmeyi amaçlamaktadır.
  • Regülasyon: Süper Uygulamaların artan kullanımı ile birlikte düzenleyici makamların da gelecekte bu uygulamaların kullanımını düzenleyen daha fazla yasa ve yönetmelik ile ekosistemi regüle etmesi beklenmektedir.

Sonuç olarak Süper Uygulamalar gelecekte teknolojik gelişmelere, kullanıcı istek ve ihtiyaçlarına göre yeniden şekillenecektir. Yapay zeka entegrasyonu, blokzincir teknolojisi, ekosistem iş birliği, daha fazla kişiselleştirme, müşteri deneyiminin artırılması ve yasal regülasyonlar gibi birçok potansiyel gelişme alanları olarak öngörülebilir. Kim bilir? Tarih belki tekerrür edecektir!

REFERANSLAR

  1. https://mobidictum.com/tr/oyun-sektoru/super-uygulamalar-mobil-pazarlama-ortamini-nasil-degistirebilir/ (Erişim Tarihi: 01.03.2023)
  2. https://medium.com/t%C3%BCrkiye/super-app-nedir-d%C3%BCnya-ve-t%C3%BCrkiyedeki-super-app-%C3%B6rnekleri-nelerdir-4aa25438f40 (Erişim Tarihi: 01.03.2023)
  3. https://beyazfinans.com/superapp-nedir/(Erişim Tarihi: 02.03.2023)
  4. https://www.tompay.com.tr/ (Erişim Tarihi: 03.03.2023)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir