İçeriğe geç
Anasayfa » Uçtan Uca Bankacılık Platformu: BOA

Uçtan Uca Bankacılık Platformu: BOA

BOA nedir?

BOA, bir bankanın ihtiyacı olan bütün fonksiyonların tek bir platform üzerinden çalışabilmesine olanak tanıyan uçtan uca bankacılık platformudur. An itibarı ile 6 banka 2 finans kurumunda aktif olarak çalışmaktadır. Kuveyt Türk’ün 30 yıldan daha fazla bir sürede biriktirdiği katılım finans bilgisini ve kazandığı kurumsal kabiliyetleri bünyesinde barındırır. Bunun yanında oldukça deneyimli bir teknoloji ekibi tarafından geliştirilmiştir. Piyasada aktif olarak çalışan en güncel ve en stabil teknoloji altyapısına sahip olan bankacılık yazılım paketidir. Müşterilerin ihtiyaçları, global trendler, güvenlik gereksinimleri ve baş döndürücü teknoloji gelişimine paralel olarak sürekli güncellenmektedir. 650’den fazla nitelikli mühendis aktif olarak ürün üzerinde çalışmaktadır. Bu nedenle hep güncel ve sağlam bir bankacılık platformu olmaya devam edecektir.

Platform hali hazırda Türkiye’de Kuveyt Türk, Emlak Katılım, Vakıf Katılım, Destek Bank, Golden Global bankalarında, Turkcell Finansman ve TOM Dijital şirketlerinde, Almanya’da ise KT Bank AG’de aktif olarak çalışmaktadır. Kuveyt’te Kuwait Finance House’da ise bazı modülleri çalışmaktadır. Türkiye Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) ve Almanya bankacılık düzenleme kurumu BaFin tarafından onaylı bir bankacılık yazılım ürünüdür.

Platform içerisinde; ana bankacılık, krediler, hazine, dış ticaret, uluslararası bankacılık, ödeme sistemleri, CRM, kampanya yönetimi, finansal kontrol, muhasebe, dijital bankacılık (mobil(IOS, Android), internet), direkt bankacılık, şubesiz bankacılık, ATM, XTM, çağrı merkezi, telefon bankacılığı, kurum entegrasyonları, tahsilat yönetimi, insan kaynakları, idari hizmetler, satın alma yönetimi, mobil satış otomasyonu, bütçe yönetimi, yapay zeka modelleri ve benzeri bir bankanın ihtiyaç duyduğu tüm modüller bulunmaktadır. 10.000’den fazla ekran, 1.500 den fazla iş zekası raporu ve 1.200’den fazla iş süreci ile 10’dan fazla iş kanalına hizmet vermeye devam etmektedir.

Bütün bunlara ek olarak BOA’ya ilk nesil low-code platformlardan birisidir diyebiliriz. Bünyesindeki altyapı modüllerin tamamı tanım tabanlıdır. BOA içerisinde ek modüller geliştirmek veya var olan modülleri güncelleyebilmek oldukça kolaydır. Uygulama mimarisi oldukça sadedir ve kolay anlaşılırdır. PMI, Agile, COBIT, ITIL, Owasp, VISA, MasterCard, ISO ve benzeri uluslararası standartların ve Dünya çapındaki tecrübelerin en iyileri dikkate alınarak geliştirilmiştir. Çalışması için ek lisans satın aldırmayı sevmez. Uygulama güncelleme (DevOps) döngüsü kolaydır ve kendisi içerisinde gelen bir yazılımla yapılır. Veri modeli ve uygulama güncellemeleri için BCP (BOA Change Protocol) isminde bir uygulaması vardır. Veri sözlüğü ve veri modeli yönetimi, yazılım geliştirme yaşam döngüsü yönetimi (SDLC) yine kendi içerisinde bulunan modüller üzerinden yönetilir. Çalışması esnasında oluşan hatalar ve performans problemleri otomatik tespit edilir ve sorumluluk yönetimi sistemi üzerinden ilgili geliştiriciye bug kaydı açılarak çözülmesi sağlanır. Kaynak kodlar CAST ve SonarQube uygulamaları vasıtası ile sürekli taranır kritik bulgular giderilerek kod kalitesinde sürekli iyileştirmeler sağlanır. Modüler yapısı dolayısı ile oldukça kolay kurulum yapılabilmektedir.

Bankacılık Platformu BOA’nın Sağladığı Avantajlar

BOA’nın sağladığı avantajlardan ilki oldukça karmaşık olan bankacılık işlemlerini dijital ortamda tak çalıştır hale getirmiş olmasıdır. Sade yapısı sayesinde sıfırdan kurulumu çok hızlıdır ve işletim maliyeti çok düşüktür. Öğrenmesi kolay bir sistemdir.

Buna ek olarak BOA iş modüllerinin stabil, güvenli ve performanslı çalışabilmesi için oldukça kapsamlı bir altyapıya sahiptir. BOA içerisinde bulunan iş süreçleri yönetimi, dijital doküman yönetimi, merkezi yetkilendirme, loglama, zamanlanmış görev yönetimi, tanım tabanlı uygulama altyapıları (muhasebe, komisyon, dekont vb.), bilgilendirme yönetimi, kurumsal mobil uygulama platformu, ofis içi doküman yönetimi (BOA Cloud), merkezi işlem yönetimi (limit, yetki), fraud yönetimi altyapı modülleri tanım tabanlı ve performanslı bir şekilde çalışabilmektedir.

BOA platformunun en önemli avantajlarından birisi de güvenli olmasıdır. Uluslararası en iyi tecrübelerden faydalanarak güvenlik analizleri ve testleri her bir modül ve kanal için ayrı ayrı yapılmıştır. Güvenlik analiz ve test süreci tüm geliştirme sürecine doğal entegredir. BOA içerisinde gelişmiş NT ile SSL ile ve çok faktörlü kimlik doğrulama yöntemleri aktif birer seçenektir. Oauth2, veri şifreleme, tek noktadan doğrulama, bölgesel IP kısıtlama özelliklerine sahiptir.

Diğer bir avantajına bakacak olursak BOA’nın bütün katmanlarında performansa çok önem verilmiştir. Kolay ölçeklenebilecek bir şekilde tasarlanmıştır. Hataya ve performans sorununa neden olabilecek yerler geliştiriciler için kolaylaştırılmıştır. Bu üstün özellikleri sayesinde geliştirildiği ilk yıllarda BOA; Microsoft Redmond laboratuvarlarında yapılan testlerde saniyede 14.200 işlem sayısı ile o ana kadar yapılmış anlık en yüksek işlem sayısını elde etmiş ve Dünya rekoru kırmıştır.

BOA’yı rakiplerinden ayıran özelliklerin başında ise kullanıcı deneyimine verdiği önem gelir. 2010 yılından beri yapılan aktif çalışmalar sayesinde ürün uluslararası bir kullanıcı deneyimi kabul seviyesine ulaşmıştır.

BOA’yı Bankalar Başta Olmak Üzere Birçok Sektör Kullanıyor

BOA’yı Katılım Bankaları, Geleneksel Bankalar, Yatırım Bankaları, Tüketici Finansman şirketleri gönül rahatlığı ile kullanabilirler. Üstelik fiyat performans rasyosunun oldukça iyi olduğundan emin olarak.

Bankacılık Platformu BOA’nın Gelişim Hikayesi 2009’da Başladı

BOA’nın gelişim hikayesi aslında 2009 yıllarında Architecht’in yüzde yüzüne sahip olan Kuveyt Türk Katılım Bankası içerinde başladı. Bankamız o yıllarda yaptığı strateji çalışmasına “Rekabette Teknolojiyi Etkin Kullanmak” maddesini eklemişti. Rekabette teknolojiyi etkin kullanabilmek ancak ve ancak ihtiyacı olan teknolojiyi kendisinin geliştirebilmesi ile mümkün olacağını düşünerek Banka harekete geçti. Bankacılık platformu teknolojilerinde deneyimi olan güçlü bir ekip oluşturuldu. BOA platformu içerisine bu deneyimli ekibin teknoloji bilgisi ve Bankanın tüm finans tecrübesi adeta enjekte edildi, piksel piksel işlendi.  Oldukça profesyonel işletilen bir program yönetimi sayesinde bütün modüller sırası ile birer birer inşa edildi. Finansal modüllere ek olarak internet şube, mobil şube, ATM, XTM, IVR modülleri de geliştirilerek platform müşteri nezdinde de dijitalleştirildi. BOA platformu içerisinde yapılan AR-GE faaliyetleri dolayısı ile Banka içerisinde 2 adet yerinde AR-GE Merkezi kuruldu ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescillendi. Bu gelişmeler sayesinde platform içerinde birçok modül AR-GE Merkezi hakem heyetleri denetiminde geliştirilmiş oldu. Teknoloji geliştiren mühendis sayısı her geçen gün arttı. Nitelikli ürün kendi müşterisini doğurur derler. Hem piyasadan gelen yoğun talep, hem AR-GE Merkezleri hedefleri BOA’nın ticarileşmesi için zemin oluşturdu ve 2015 yılında Architecht kuruldu. Architecht BOA’nın sahadaki satış ve kurulum faaliyetlerini yüksek başarı ile gerçekleştirdi ve oldukça güçlü bir marka haline geldi. Yani bir BOA Ürün Gelişim hikayemizden rekabette teknolojiyi etkin kullanan bir Katılım Bankası, banka içerisinde oluşan büyük bir teknoloji grubu, finansal teknolojiler alanında yetişmiş yüzlerce mühendis ve Architecht ismi ile global bir teknoloji şirketi ortaya çıkmış oldu. BOA ürünümüz an itibarı ile 4 katılım bankası, 2 yatırım bankası, 2 tüketici finansmanı şirketinde aktif olarak çalışıyor. Dolayısı ile bu güzide kurumlarımız da rekabette teknolojiyi etkin olarak kullanabilmektedir.

NOT: Bu içeriği sesli dinlemek isterseniz sizi YouTube kanalımıza bekliyoruz 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir