İçeriğe geç
Anasayfa » Yatırım Bankacılığına İlgi Artıyor

Yatırım Bankacılığına İlgi Artıyor

Yatırım bankacılığına ilgi artıyor mu? Evet öyle görünüyor. Hızla artan e-para şirketleri, ufukta görünmeye başlayan BaaS platformlar ve dijital bankaların, müşteri deneyimini odağına alarak bireysel müşterilerine daha yenilikçi ve daha özgür bir deneyim sunmasıyla bireyselin geleneksel bankacılıktan ayrışacağını düşünebiliriz. Böyle bir senaryoda kurumsal müşterilere verilen hizmette de rekabet artacağından şimdiden müşteri sadakati oluşturmaya başlamak çok değerli. Yeni dönemde finans dünyasında yerini sağlamlaştırmak isteyen yatırım kurumları şimdiden pozisyon almaya başlıyorlar. Bir bankanın omurgası olan teknolojik altyapıyı seçmek ise zor olduğu kadar oldukça önemli.

Bu yazımda Architecht’in, yatırım bankalarına sağladığı teknolojik çözümleri tüm detaylarıyla sizlere aktaracağım. Gelin hem yatırım bankacılığını hem de Architecht’in yatırım bankalarına sunduğu teknolojik çözümleri birlikte inceleyelim.

 Yatırım Bankacılığı Nedir

Yatırım bankacılığı; kamu ve özel şirketlere sermaye ve fon sağlanmasıyla ilgili özel bir bankacılık bölümüdür. Bunun yanında yatırım bankaları menkul kıymetlerin satışına yardımcı olur ve hem kurumlar hem de özel yatırımcılar için birleşmeler, devralmalar ve aracılık işlemlerinin kolaylaştırılmasında rol alır. Özetle yatırım bankalarının temel hedefi küçük ve büyük ölçekli firmalara uzun vadeli fon kaynağı sağlamaktır.

Yatırım bankalarının sayısı her geçen gün artıyor

Son dönemde özellikle bireysel müşterilere yönelik hizmet veren yeni nesil fintek şirketlerin sayısı gittikçe artmaya başladı. Kullanıcılara daha yenilikçi ve daha özgür bir finansal deneyim sunan bu firmaların sayısı ve sunduğu hizmet çeşitliiliği önümüzdeki yıllarda ciddi boyutlara ulaşacak. Bu gelişmeyle birikte geleneksel bankaların bireysel müşteri sayıları ve verdiği hizmetler önemli ölçüde azalacak ve bu bankalar sadece kurumsal müşterilere hizmet vermeye başlayacaklar. Yani yavaş yavaş tüm bankaların aslında birer yatırım bankasına dönüşeceğini söyleyebiliriz. İşte bu gelişmeleri öngören vizyoner finans şirketleri şimdiden geleceğin bankacılık sisteminde yer almak için yatırım bankası açma girişimlerine başlıyorlar. Yakın dönemde bu girişimlerin hızla artacağına tanık olacağız.

Architecht, yatırım bankası kurmak isteyen şirketlere ihtiyaç duyulan tüm teknolojik altyapıyı tek bir platformda sunuyor

Architecht’in bankacılık alanında sahip olduğu tecrübeyle geliştirdiği yatırım bankacılığı ürünü, bu alanda hizmet vermek isteyen kurumlara ihtiyacı olan tüm teknolojik altyapıyı uçtan uça tek bir platformda sunmaktadır.

Yatırım bankalarına özel olarak hazırlanmış, finansman, hazine, dış ticaret, muhasebe, müşteri yönetimi, alacak yönetimi, uluslararası bankacılık gibi temel bileşenlerden ve çok sayıda alt bileşenden oluşan tanım tabanlı bu özel bankacılık yazılımı, sektörün ihtiyaçlarına göre sürekli güncellenmektedir.

Özellikle kompleks iş akış işlemlerinin kolay bir şekilde yönetilmesini sağlayan Bütünleşik İş Akış Sistemi ve tüm dökümanların etkili ve basit bir şekilde takibini sağlayan Döküman Yönetim Sistemi bileşenleri, ürünün Türkiye ve çevre ülkelerde bir çok banka tarafından tecih edilmesini sağlayan önemli özelikllerindendir.

Architecht yatırım bankacılığı ürünüyle sektördeki rakiplerinden farklılaşıyor

Ürünün temelinde 30 yıllık bir bankacılık tecrübesi bulunuyor. Uzun yıllar bankacılık alanında biriktirdiğimiz bu know-how’ı sektörün talebi neticesinde Yatırım Bankacılığı alanına aktararak ürünümüzü özelleştirdik.

Ürün, tamamen tanım tabanlı bir yapıya sahip olması sayesinde bankalara ciddi bir IT operasyon maliyeti avantajı sağlamaktadır. İş birimleri herhangi bir teknik altyapıya ihtiyaç duymadan kendi operasyonel ve stratejik ihtiyaçlarına göre ekranları düzenleyebilirler. Kolay kullanılabilir olması yanında, Architecht’in en iddiali olduğu alanlardan biri de hızlı kurulum konusu. Architecht, sektör için kısa denebilecek sürelerde tüm implementasyonları yaparak bankaların hızlıca faaliyete geçmesine olanak sağlıyor.

Yatırım bankası kurma düşüncesi olan tüm firmalara kullanacakları altyapıyı seçme sürecinde mutlaka Architecht’in çözümlerini dinlemelerini tavsiye ediyoruz

Banka kurma kararı ne kadar hassas ve önemli bir konu ise tüm bankanın operasyonel yükünü çekecek olan teknolojik altyapının da seçimi bir o kadar önemli ve hassas bir konu. Uzun yıllar boyunca milyonlarca işleme aracılık edecek olan teknolojiyi seçerken mutlaka kurumun bankacılık tecrübesi sorgulanmalıdır. Aynı zamanda şirketin geçmiş referanslarına, bankacılık sektöründe ürünlerini kullanan kuruluşlara iyi bakmaları gerekir. Seçecekleri firmaların önerdiği fiyat – performans dengesini ve zaman taahhütlerini iyi analiz etmeliler. Tüm bunların gerçekçi ve tutarlı olması çok önemli.

Architecht olarak bankacılık ve teknoloji birikimimize, geçmişte yaptığımız başarılı uygulamalara ve güncel referanslara güvenerek yatırım bankası kurma düşüncesi olan tüm firmalara kullanacakları altyapıyı seçme sürecinde mutlaka bizi ve çözümümüzü dinlemesini tavsiye ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir